Czym ogrzewacie wasze domy?

Czym ogrzewasz swój dom, ile zużywasz opału i kiedy planujesz wymienić stare okna? – o to między innymi pyta wójt w ankiecie odnośnie niskiej emisji, którą do 29 czerwca można złożyć w urzędzie albo wysłać emailem.

Na końcu artykułu są podane odnośniki do elektronicznej wersji ankiety



Po co urząd zbiera takie dane? Dysponując adresem i typem ogrzewania może stworzyć mapę rozmieszczenia źródeł zanieczyszczeń. Odpowiedzi na pytania o plany ocieplenia domu albo wymiany pieca na gazowy określą gotowość mieszkańców do inwestycji. 

To co wpiszemy w ankiecie nie jest żadnym zobowiązaniem. Równocześnie urząd zastrzega, że nikomu nie da pieniędzy na ocieplenie domu albo wymianę pieca, bo nie taki jest cel ankiety. Po przeanalizowaniu informacji od mieszkańców wójt może zacząć myśleć o rezerwowaniu w budżecie środków na dofinansowanie remontów albo pozyskaniu pieniędzy z zewnątrz.

Tabliczka pieca na węgiel kamienny
Zimą wójt zabrał głos na spotkaniu o smogu w Bystrej. Według jego wyliczeń wymiana pieców w gminie mogłaby potrwać nawet 12 lat. Przypuszcza, że biedni mieszkańcy nie będą w stanie, mimo dofinansowania, pokryć kosztów sięgających 3000 złotych. Do tego później nie będzie ich stać na eksploatację ekologicznego ogrzewania i zakup opału. Rozwiązanie problemu widzi jedno: wprowadzenie przez rząd przepisów ułatwiających walkę z niską emisją.




Ogniwa fotowoltaiczne
O miesiąc przedłużono zbieranie ankiet. Powód? Bardzo mało wypełnionych arkuszy spłynęło do UG. Wydaje się, że mamy powtórkę sprzed 11 lat. W 2007 roku podobną ankietę można było znaleźć w gazetce gminnej. Odzew był niewielki i jedynym skutkiem było wycofanie się gminy do informowania i edukowania o zanieczyszczeniach powietrza.

ANKIETA (PDF)

ANKIETA (WORD)