Poznaj kandydata na radnego cd.

Pomimo tego, że wójt, Mieczysław Rączka powiedział, że jego komitet nie będzie wypełnieniał ankiety, jeden z kandydatów KWW Strażaków zgołsił się do nas z chęcią odpowiedzi na nasze pytania i zaprezentowania się na blogu. Przedstawiamy zatem pana Marcina Stawinogę.

Imię i Nazwisko Marcin Stawinoga
Wiek: 32 lata
Wykształcenie i zawód: wyższe ; absolwent Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej; Aktualnie wykonywany zawód: własna działalność gospodarcza
Stan cywilny: żonaty
Wcześniej w radzie; nie



1. Dlaczego chce Pan/i zostać radnym/ą?

Nad kandydowaniem do Rady Gminy zastanawiałem się już w poprzednich wyborach, wtedy jednak zabrakło trochę przekonania że coś można zmienić wokół nas i chyba wiary w siebie. Teraz postanowiłem że chcę poświęcić swój czas i zaangażować się w pracę która mogłaby przysłużyć się większej społeczności. Jednocześnie kandydując, chciałbym zachęcić swoją osobą młodsze pokolenie do podjęcia takiej samej decyzji, jeżeli tylko ktoś ma pomysł na zmianę wizerunku naszej gminy lub są sprawy które szczególnie leżą mu na sercu.

2. Jakimi obszarami działalności Rady Gminy chce się Pan/i zająć?

Na ostatnim spotkaniu wyborczym, przedstawiając swoją osobę wspomniałem iż chciałbym zająć się przede wszystkim rozwojem i promocją gminy. Rozwijając tę myśl po pierwsze będę czynił starania aby zmienić świadomość i spojrzenie mieszkańców na sprawy ekologii i ochrony środowiska tak abyśmy mogli na tej bazie tworzyć atrakcyjne turystycznie miejsca, i by mieszkańcy mogli czerpać z tego również zyski.

Ważnym obszarem mojej działalności będą również sprawy związane z najbardziej bliską mi częścią Wilkowic czyli Pańskimi Polami i Grabecznikiem, gdzie ruszyły już prace związane z budową drogi ekspresowej a co za tym idzie- utrudnienia dla mieszkańców. Będę również czynił starania o dokończenie budowy kanalizacji w tym rejonie.


3. Co zrobi Pan/i w celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej Wilkowic?
Od kliku lat w gminie widzimy bardzo mocny rozwój infrastruktury sportowej (hala sportowa, boisko ze sztuczną nawierzchnią, skocznia narciarska). Aktualnie ruszają pracę związane z budową tras narciarskich na Magurce. Ważne jest abyśmy w pierwszej kolejności umieli wykorzystać te miejsca i zachęcić turystów do korzystania z nich. Zachęcenie prywatnych inwestorów do tworzenia zaplecza gastronomicznego i noclegowego których mamy jak na lekarstwo, to kolejny etap rozwoju turystyki. Jednocześnie należy uporządkować w końcu sprawę „intruzów” rozjeżdżających lasy Magurki i zakłócających spokój turystów.

4. Jakie jest Pana/i stanowisko odnośnie sieci kanalizacyjnej w Wilkowicach?
Kanalizacja to jedna z najważniejszych spraw każdej gminy, tym bardziej że to podstawa w XXI wieku. Dzięki skanalizowaniu całej gminy automatycznie rozwiązany zostanie problem związany z wylewaniem ścieków do rzek, na ulicę czy po prostu na działkę. Warunkiem tego jest jednak zobowiązanie wszystkich gospodarstw do korzystania z kanalizacji lub nowoczesnych przydomowych oczyszczalni ścieków.

5. Co sądzi Pan/i o jakości odśnieżania w ostatnim sezonie i czy należy coś zmienić?
Problemy związane z odśnieżaniem nie dotyczą tylko Wilkowic. Częściowo odśnieżaniem zajmują się podmioty które zostały wybrane na drodze konkursu i tutaj powinien być kładziony większy nacisk na jakość wykonywanej usługi, a nie wyłącznie na cenę. Faktem jest że w ostatnim sezonie zimowym zdarzało się że pługi pojawiały się na dwie doby po obfitych opadach śniegu – zwłaszcza dotyczy to dróg bocznych. Ważne jest abyśmy sami, niezależnie od tego czy mieszkamy przy głównej drodze czy bocznej, mieli świadomość że także do nas należy utrzymywanie czystości i porządku, w tym odśnieżanie.

6. Jak można rozwiązać Pan/i problem dzikich wysypisk?
Po pierwsze i najważniejsze to uświadamianie społeczeństwa o konsekwencjach takiego pozbywania się śmieci i karanie tych osób, które nie korzystają z cywilizowanych możliwości jakie dziś posiadamy. To zadanie przede wszystkim dla Straży Gminnej. Kampania informacyjna mówiąca w jaki sposób można pozbyć się śmieci bez szkody dla środowiska ponosząc naprawdę niewielkie koszty, lub gdzie na terenie gminy funkcjonują skupy surowców wtórnych, bo być może nie każdy wie. Ważną sprawą jest lepsza współpraca władz gminy z podmiotami które zajmują się porządkowaniem dzikich wysypisk, ponieważ znam przypadki gdzie mimo interwencji mieszkańców śmieci nie zostały sprzątnięte.

7. Jaką ma Pan/i wiedzę i doświadczenie z zakresu prawa i zasad działania samorządu?
Wiedza teoretyczna, której podstawy zdobyłem na studiach ma dziś małe przełożenie w praktyce ze względu na dużą zmienność ustaw i ciągłą konieczność podnoszenia kwalifikacji. Rolą członka Rady Gminy jest na pewno działanie zgodne z obowiązującym prawem aczkolwiek przede wszystkim najważniejsza jest skuteczność tych działań. Z drugiej strony w Radzie Gminy z pewnością znajdą się osoby bardziej doświadczone od których będzie można sporo się nauczyć.

8. Jaki ma Pan/i pomysł na poprawienie komunikacji do Bielska-Białej, zwłaszcza dla Wilkowic Górnych i Hucisk?
Sprawa komunikacji była szeroko omawiana na spotkaniu przedwyborczym. Z tego co udało mi się dowiedzieć to jest nadzieja na poprawę jakości usług świadczonych przez PKS. Ja osobiście wolałbym aby faktem stało się przedłużenie linii nr 2 przez bielski MZK do Wilkowic Górnych, zwłaszcza że po likwidacji Stalownika zdecydowanie mniej osób korzysta z tej linii. Były już czynione starania przez radnych poprzedniej kadencji niestety bezskutecznie. Znacznie bliższe zrealizowania może być przedłużenie jednej z linii żywieckiego MZK do Hucisk i Wilkowic Górnych co na pewno byłoby korzystne z perspektywy dojazdu większej ilości uczniów do Gimnazjum.

9. Jak Pan/i ocenia działalność i pomysł powołania Straży Gminnej?
Idea powołania Straży Gminnej była i jest jak najbardziej słuszna. Gmina coraz bardziej rozrasta się, przybywa mieszkańców a co za tym idzie problemów. Komisariat Policji w Szczyrku, który ma pod swoją opieką m.in. Wilkowice obecnie nie jest w stanie pilnować porządku w dostateczny sposób. Straż Gminna posiada prawa których brakowało urzędnikom gminnym np. w kwestii karania osób zaśmiecających naszą gminę, Pracownik Urzędu Gminy miał obowiązek wcześniejszego poinformowania o kontroli posesji. Straż Gminna może dokonywać kontroli bez uprzedzenia.

10. Działalność których organizacji/instytucji chciałby Pan/i szczególnie wspierać?
Z racji mojej przynależności do klubu GLKS na pewno nadal będę czynił starania w kierunku szerzenia piłki nożnej głównie wśród dzieci i młodzieży, sądzę że obecnie jesteśmy na dobrej drodze do osiągania coraz lepszych wyników i nie tylko w tej dyscyplinie, również drużyny siatkówki mamy bardzo liczne.
Pięta achillesowa Wilkowic to zdecydowanie brak jakichkolwiek imprez kulturalnych, chociażby koncertów, a zapotrzebowanie jest naprawdę duże.

11. Co można zrobić, by klub GLKS wyszedł z głębokiego kryzysu?
Określenie że GLKS jest w głębokim kryzysie jest trochę przesadzone. Faktem jest że po raz pierwszy, chyba od 40-stu lat, drużyna Seniorów spadła do B-klasy. Jest to efekt dużej rotacji zawodników „napływowych”, którzy stanowili trzon drużyny a brakowało nam zawodników wykształconych w naszym klubie. Przez kilka lat klub nie posiadał drużyny trampkarzy, drużyna juniorów grała w najniższej lidze.
W ostatnim sezonie Juniorzy awansowali do Ligi Okręgowej, zgłoszono do rozgrywek drużynę Trampkarzy. Oprócz tego prowadzone są zajęcia z rocznikami 1999/00 oraz 2001, a także Akademia Orlika dla dzieci w wieku 6-7lat.
Seniorzy są na jak najlepszej drodze do awansu do A-klasy, a wszystko to w oparciu o zawodników wywodzących się w 80% z naszej gminy. To jest dobry prognostyk na przyszłość.